surface-laptop-u-parcalarina-ayirmak-cok-zor

Surface Laptop’u parçalarına ayırmak çok zor!

Geçtiğimiz günlerde Microsoft tarafından tedarik edilmeye başlayan Microsoft Surface Laptop’un performans testlerinin yanı sıra, tamir edilebilirlik testi ortaya çıktı. iFixIt ekibine göre Surface Laptop’un tamir etmek oldukça zor olacak.

10.5 inç iPad Pro parçalarına ayrılıyor
10.5 inç iPad Pro parçalarına ayrılıyor!

Bu kez de iFixit ekibinin elinden kurtulamayan cihaz geçtiğimiz hafta Apple tarafından WWDC 2017…

Surface Laptop’un yanı sıra 5. jenerasyon Surface Pro’nun da içini açan iFixIt ekibi, iki cihazın donanımıyla ilgili de oldukça iyi bilgiler veriyor. 

 17-06/17/surface-pro-parcalandi-sdn.jpg

Öncelikle Surface Laptop’un içine ulaşmak, herhangi bir dizüstü bilgisayarın donanım bileşenlerine ulaşmaktan kat kat daha zor. Dışarıda herhangi bir vida bulundurmayan Surface Laptop’un klavyesi, yapıştırılan dış malzeme yüzünden oldukça zor çıkartılıyor.

Cihazın içine klavyeyi kaplayan malzemenin adeta sökülerek ulaşılması, cihazın tamirini epey zor hale getiriyor. Ardından ortaya çıkan bileşenlerin neredeyse tamamının ya yapıştırılmış ya da ulaşılamayacak biçimde kaplanmış olması, cihazın tamir edilmesini imkansız hale getiriyor denebilir.

5. jenerasyon Surface Pro da parçalarına ayrıldı!

Benzer şekilde 5. jenerasyon Surface Pro’nun da içini açan ekip, bu cihazın da en az Surface Laptop kadar zor tamir edileceğini belirtti. Cihazın içindeki devasa soğutucu, Microsoft’un i5 işlemcilerin fansız olarak kullanılmasına oldukça yardımcı olmuş gibi görünüyor.

Aslında Surface Pro ailesinin diğer üyelerinin de kullanıcıların müdahalesine pek izin vermediği düşünüldüğünde, Microsoft’un Surface Laptop ve 5. jenerasyon Surface Pro’da da aynı yöntemi uygulaması çok şaşırtıcı gelmiyor.

iFixIt’in Microsoft Surface Laptop’u deyim yerindeyse paramparça ettiği videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

 

SDN – ShiftDelete.Net

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir